Więcej niż szkoła...
 
   
 
 
Czy dzisiejszą szkołę można uczynić bardziej atrakcyjną? "Zdecydowanie tak!" - odpowiadają nauczyciele z I LO w Kluczborku. "Trzeba mieć pomysł i chcieć go zrealizować" - dodają.

Szkoła oferuje szereg dodatkowych aktywności w ramach projektu "Uczę się, więc jestem - Kompleksowe wsparcie rozwoju uczniów i nauczycieli" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. "Dzięki pozyskanym środkom w wysokości 450 tys. zł wzbogaciliśmy naszą ofertę edukacyjną na najbliższe dwa lata" - podkreśla dyrektor szkoły, Mariusz Kaczmarski.

Zaplanowane działania w projekcie to m.in. dodatkowe zajęcia dla uczniów uzdolnionych z matematyki, biologii, chemii i fizyki, kurs z podstaw programowania, kurs języka angielskiego technicznego, udział w wykładach i warsztatach na Uniwersytecie Opolskim.

Uczniowie mile wspominają wycieczkę edukacyjną do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku koło Warszawy. "Na miejscu przeszliśmy wiele kontroli, aby w końcu wkroczyć na teren ośrodka, gdzie uczestniczyliśmy w wykładach, mających na celu wyjaśnienie nam zjawisk zachodzących w reaktorze jądrowym. Dało się zauważyć pasję wykładowców do badań naukowych, co dodało niezwykłości temu wydarzeniu." - wspomina Julia Gad z klasy 1A. Jak sami uczestnicy przyznają "Bardzo podobały nam się zajęcia w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, ponieważ interesują nas te tematy i dzięki tym zajęciom z pewnością możemy sobie teraz odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy za budową elektrowni jądrowych". Dla większości było to niebywałe przeżycie, przecież nie każdy ma możliwość odwiedzić tak strategiczne miejsce. "Kto wie, może ktoś z uczniów powróci tam, już jako pracownik" - dodaje Julia. Przy okazji uczniowie zwiedzili POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich i mogli poeksperymentować w Centrum Nauki Kopernik.

Uczniowie kierunków humanistycznych wyjadą w maju do szkoły liderów EuroWeek w celu kształtowania kompetencji społecznych, a uczniowie wymagający indywidualnego wsparcia mogą już od bieżącego miesiąca uczestniczyć w dodatkowych zajęciach wyrównawczych. Nad realizacją całości zadań czuwa szkolny koordynator projektu, Krystyna Błażewska. "Jest dużo dodatkowej pracy związanej z realizowaniem poszczególnych zadań, ale również ogromna satysfakcja z faktu, że uczniowie chętnie uczestniczą w zadaniach projektowych, pomimo późnych godzin południowych, czy weekendowych wyjazdów" - dodaje koordynatorka. Zadania projektowe zostały równomiernie zaplanowane na dwa lata, aby i nowi uczniowie mogli skorzystać z tej oferty w przyszłym roku szkolnym.

Szczególnie ważnym elementem projektu jest możliwość doposażenia pracowni szkolnych. Do sali komputerowej zakupiono 30 laptopów, a pracownie: biologiczna, chemiczna i fizyczna zostaną wkrótce wyposażone z sprzęt niezbędny do przeprowadzania doświadczeń, obserwacji i pracy metodą eksperymentu. Dla nauczycieli przewidziano szkolenia z podnoszenia kompetencji cyfrowych i zakresu nowatorskich metod nauczania. "To ważne dla nas, aby dbać o swój warsztat pracy i stale aktualizować wiedzę, zwłaszcza kiedy wokół zachodzą tak dynamiczne zmiany" - podsumowują pedagodzy z LO.

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku zdobył 450 tysięcy zł dotacji na zajęcia, wycieczki i wyposażenie.

Skrót informacji na stronie NTO:

Autor: Krystyna Błażewska
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS