Możliwość wzięcia udziału w zagranicznych szkoleniach w ramach projektu Erasmus + jest dla nauczycieli szansą na poznanie i rozwijanie nowych metod nauczania i zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych w pracy dydaktycznej.
Dla mnie wyjazd do pięknego miasta Lindau, położonego na wyspie Jeziora Bodeńskiego u podnóża Alp, gdzie stykają się granice Szwajcarii , Austrii i Niemiec, był nie tylko okazją, by odświeżyć moją znajomość języka niemieckiego ale również , by poznać nowe trendy w metodyce jego nauczania.
Szczególnie zainteresowała mnie możliwość nauczania języka obcego za pomocą platformy internetowej bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodne i obniża koszty kształcenia.Platforma pozwala na dopasowanie czasu, w którym odbywa się lekcja do możliwości uczestników oraz pozwala na powtórzenie lekcji czy jej fragmentu w celu utrwalenia treści.
Ponieważ w grupie byli nauczyciele z różnych państw, mieliśmy okazję nawiązać nowe kontakty oraz porównać systemy oświaty w poszczególnych krajach. Po licznych dyskusjach z pedagogami z Włoch, Szwecji, Hiszpanii i Niemiec można stwierdzić, że poziom nauczania w polskich szkołach nie odbiega od poziomu innych szkół europejskich. Jeśli chodzi o używanie nowoczesnego sprzętu multimedialnego,aplikacji,nowoczesnego oprogramowania i dzienników elektronicznych,jesteśmy liderami w Europie.
Autor: Rita Nowak