W ostatni piątek, 16 grudnia, w I Liceum Ogólnokształcącym uczniowie drugich i trzecich klas uczestniczyli w zajęciach mających na celu podniesienie bezpieczeństwa na naszych ulicach, zwłaszcza wśród najmłodszych kierowców pojazdów mechanicznych. Opolska Kampania Edukacyjna pod hasłem "Przyhamuj - życie przed Tobą" to cykl działań zapoczątkowanych przez Opolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2013/2014. Jej celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi, uwrażliwienie na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym oraz wykształcenie pożądanych reakcji na niewłaściwe zachowania kierowców, zwłaszcza w kontekście prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
Partnerami w realizacji tego programu są: Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Polski Związek Motorowy w Opolu oraz Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kampania została pomyślana jako cykl spotkań z młodzieżą we wszystkich powiatach województwa opolskiego.
Podczas pierwszej części spotkania odbyły się zajęcia teoretyczne z przedstawicielem opolskiej policji, który w atrakcyjny sposób przedstawił realia panujące na polskich drogach, czyhające tam niebezpieczeństwa oraz obowiązki kierowców samochodów. Temat wykładu brzmiał: Bezpieczeństwo młodego kierowcy w ruchu drogowym. W dalszej części zajęć teoretycznych pan Marek Pańka, Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego omówił ZŁOTE ZASADY FIA - Chcę być bezpieczny, czyli przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa za kierownicą. Jako ostatni głos zabrał p. Jacek Rajkowski - egzaminator WORD Opole omawiając "Wybrane zagadnienia techniki kierowania samochodem - ich wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego".
Druga część zajęć odbyła się na szkolnym placu parkingowym. Tutaj strażacy PSP w Kluczborku (Ogromnie dziękujemy im za pomoc w realizacji kampanii w naszej szkole!) prowadząc poglądową akcję ratowniczą omawiali jednocześnie, jak prawidłowo zachować się na drodze podczas wypadku drogowego. Sceny, które oglądaliśmy zrobiły bardzo duże wrażenie wśród wszystkich zebranych.
Na zakończenie każdy uczeń, i nie tylko, mógł sprawdzić na symulatorze dachowania, jak ważne są w samochodzie pasy bezpieczeństwa a na symulatorze zderzeń, co dzieje się z ciałem człowieka podczas zderzenia pojazdu. A prędkość zderzenia wynosiła jedynie 7 km/h (!).
To była ważna lekcja bezpieczeństwa, którą powinniśmy zapamiętać na całe życie.
Autor: Mariusz Kaczmarski