W związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej w wielu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy "Echa Katynia". W jego ramach w naszej szkole prezentowane były filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Osiem klas wraz z nauczycielami historii: Joanną Piłat, Piotrem Ostrowskim i Ireneuszem Pientką wzięło udział w seansie filmowym w Pracowni Filmoteki Szkolnej i na bazie filmu zrealizowało lekcję historii. Gościliśmy też u nas licealistów z STO w Kluczborku.
Na pokazach obecna była Renata Wojciechowska z opolskiego oddziału IPN-u, która każdemu uczniowi wręczyła na pamiątkę replikę guzika katyńskiego.
Nasi uczniowie, w zależności od profilu klasy, oglądali jeden lub dwa filmy z następujących:
"Polska szuka bohaterów" - film o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce, a postacią, wokół której toczy się narracja filmu, jest Danuta Siedzikówna "Inka".
"Katyń - historia wciąż żywa" - film zrealizowany przez Michała Patera, który prowadzi kanał "Autostopem na koniec świata" w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia.
Mamy nadzieję, że filmy w sposób przejrzysty dla młodego widza pozwolą mu zrozumieć, czym była Zbrodnia Katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.
Autor: Iwona Baldy