W poniedziałek (3 kwietnia) odbyły się kolejne ciekawe warsztaty. Tym razem nt. mediów, a konkretny ich temat brzmiał: "Poprzez media, czyli co i w jaski sposób wpływa na nasze postrzeganie świata?" Karol Jachymek (filmoznawca z Uniwersytetu SWPS w Warszawie) stworzył świetną atmosferę i miał dobry kontakt z uczestnikami, dzięki czemu było zabawnie, dydaktycznie, sympatycznie i przede wszystkim swobodnie.
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, co możemy zaliczyć do mediów oraz wielu informacji nt. mediów cyfrowych. Wymienialiśmy plusy i minusy mediów społecznościowych oraz zobaczyliśmy różnice między niesamowitymi zdjęciami z najlepszych magazynów, a ich - już mniej niesamowitymi - oryginałami. Staraliśmy się spojrzeć obiektywnie na media.
Zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ mediów elektronicznych na życie człowieka warunkowany jest przez wiele czynników. To, co jednego przekonuje, niekoniecznie musi działać na innego odbiorcę. Jednymi z ważniejszych czynników, które warunkują wpływ mediów są wiek, płeć odbiorcy, jego poziom intelektualny - bogatsza wiedza o świecie to często mniejsza podatność na np. manipulację.
Według mnie zajęcia były interesujące i dawały troszkę inne spojrzenie na rozwijające się media. Dużo dowiedzieliśmy się z nich. Teraz będziemy uważniejszymi odbiorcami informacji.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Liderkę Filmoteki Szkolnej Iwonę Baldy w ramach programu Filmoteki Szkolnej we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Autor: Daria Krause, II B