Matematyka jest nam potrzebna, żeby nauczyć się prowadzić dyskurs. Jest najlepszym wzorcem prowadzenia sporu, jaki zna nasza cywilizacja. Uczy nas rozumowania, odróżniania prawdy od nieprawdy, argumentowania.
Jerzy Marcinkowski (II UWr)
Dolnośląskie Mecze Matematyczne odbywają się od roku 2001 i od tego też czasu nasze gimnazjum i liceum biorą w nich udział.
Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie.
Zadania meczowe są odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych. Są ciekawe i mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala na stosowanie różnych strategii rozgrywki. W tym roku szkolnym skład drużyny gimnazjalnej wyglądał następująco: kapitan drużyny: Aleksandra Meinert, Paweł Cirko, Hubert Juszczyszyn, Marcin Kania, Julia Dobrzańska, Igor Kotarski, Bartosz, Karolina Gajewska, Tymon Zachariasiewicz, Dawid Michalak, Piotr Kołodziej. Drużyną opiekowały się Dominika Mazurek i Monika Rewienko. Drużyna liceum: Ivanna Kozachenko, Michał Hiczkiewicz, Błażej Marciniszyn, Kamil Kalinowski, Kacper Siedlecki, Adrian Siwak, Dominik Kaniowicz, Natan Urgacz, Karol Noga, Kamil Wesołowski, Mateusz Pawlikowski, opiekunowie: p. Ewa Kochalska-Wróbel, p. Piotr Pawlikowski, p. Jarosław Cirko. Drużyna gimnazjalna walczyła w meczach z zaprzyjaźnionymi gimnazjami z Olesna i Strzelec Opolskich, a licealiści potyczkowali się z rówieśnikami z Olesna, Strzelec Opolskich i Głubczyc. Po świetnej zabawie z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję w roku szkolnym 2017/2018.
Autor: Dominika Mazurek