Pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku obchodzony był pod hasłem: TOLERANCJA. Temat zaproponowali uczniowie, a scenariusz pomogły im opracować: opiekunki samorządu szkolnego Katarzyna Rakoczy i Lidia Mucha, Liderka Szkolnej Filmoteki Iwona Baldy oraz psycholog Anna Włodarczyk.
Dzień rozpoczął się od lekcji wychowawczych, podczas których uczniowie rozmawiali o tolerancji: o etymologii słowa, jego znaczeniu i rodzajach tolerancji. Przedstawiali sytuacje z życia pokazujące zachowania tolerancyjne i nietolerancyjne. Był to wstęp do zasadniczej części obchodów: seansu filmowego. Młodzież obejrzała "Czekoladę" (2000). Film reżyserował Lasse Hallström, a główną rolę odgrywa Juliette Binoche. Akcja rozgrywa się w 1960 roku w małym miasteczku we Francji, do którego przybywa pewnego dnia młoda kobieta z córeczką. Mieszkańcy powinni przyjąć sympatycznych gości serdecznie, ale tak się nie stało...
Film pokazuje nietolerancję, z którą spotykamy się na co dzień. Nie rozumiemy ludzi, którzy żyją inaczej niż my i często trudno nam zaakceptować tę odmienność.
Po filmie odbyła się dyskusja prowadzona przez Liderkę Filmoteki Szkolnej, Iwonę Baldy i uczennice z samorządu szkolnego.
Uwieńczeniem uroczystości była manifestacja. Uczniowie wyposażeni w wykonane samodzielnie transparenty wraz z opiekunami Katarzyną Rakoczy i Anną Włodarczyk przeszli do rynku, aby zamanifestować swoje poparcie dla tolerancji i sprzeciw wobec nietolerancyjnych zachowań.
W uroczystościach nie wzięli udziału maturzyści. Ich pierwszy dzień wiosny wyglądał inaczej: język polski, angielski, matematyka, chemia... same ulubione zajęcia. Ale matura tuż, tuż. Duchowo byliśmy z nimi.
Autor: Lidia Mucha