Przerwa w tradycyjnej szkolnej edukacji nie przerwała w żaden sposób nauki historii i prawa na co dzień przez klasy o profilu społeczno - prawnym. Wprost przeciwnie, nowe narzędzia w postaci Microsoft Teams, pozwoliły na wzbogacenie tradycyjnych lekcji ciekawymi propozycjami on – line.
17 kwietnia – na dwa dni przez rocznicą wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku - “gościliśmy” na platformie ZOOM pracownika Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie - Pana Tomasza Niedzielę. Uczniowie klasy II e (profil społeczno - prawny) wzięli udział w warsztatach: “Żółte żonkile - powstanie w getcie warszawskim”.Była to wyjątkowa okazja zrozumienia tego, jak wyglądało życie w getcie w okresie okupacji oraz poznania motywacji przywódców i uczestników tego tragicznego w skutkach powstania.
6 maja uczniowie zajęć prawa na co dzień “spotkali się” z kolei z prawnikiem Danielem Rejowskim – doktorantem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który przeprowadził warsztaty: “Lekcje z Temidą - zajęcia o prawie dla uczniów”. Zajęcia te, organizowane przez Fundusz Sprawiedliwości, mają za zadanie pogłębiać świadomość prawną uczniów. Poza ogólnym wprowadzeniem do prawa (dla naszych uczniów w ramach powtórki), uczniowie mogli poznać swoje prawa oraz porozmawiać o zawodach prawniczych, studiach czy nauce prawa. Mieli też okazję do zadawania pytań związanych z planami na przyszłość.
Chwilę później, bo już 12 maja uczniowie klasy II e wrócili do pogłębiania wiedzy z historii. Tym razem we współpracy z Biurem Edukacji IPN “Przystanek Historia” w Warszawie. Warsztaty “Bitwa Warszawska w 100. rocznicę zwycięstwa polskiego oręża” poprowadził Pan Jacek Radzymiński. Dzięki jego lekcji mogliśmy godnie uczcić zbliżającą się, jakże ważną rocznicę. Jednocześnie była to dla uczniów kolejna okazja do ćwiczenia ważnej umiejętności interpretacji źródeł ikonograficznych (obrazy historyczne) i propagandowych (plakaty).
Dotychczasowe spotkania z historią i prawem klasa II e zakończyła 13 maja spotkaniem on-line z byłym pracownikiem Zakładu Karnego w Kluczborku – Panem Piotrem Wandziochem. Było ono poświęcone celom i rodzajom kar w Polsce, zasadom działania polskiego systemu penitencjarnego i warunkom odbywania kary pozbawienia wolności. Te wszystkie zagadnienia zajmują nas na zajęciach z prawa karnego. Z tego powodu, spotkanie z człowiekiem o tak wielkim doświadczeniu w pracy w więziennictwie, dało nam okazję do zadawania pytań i zrozumieniu kwestii na co dzień niedostępnych dla zwykłych ludzi, którzy mury więzienia widzą (i oby tak zostało) tylko w mediach.
Autor: Joanna Piłat