W środę 12 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty filmoznawcze pt. "Fotografia to... czy już kino?", które prowadziła Wędrująca Filmoznawczyni Dobromiła Deluga.
Uczestnicy mieli okazję pracować z fotosami filmowymi, przy których prowadząca szczególną uwagę zwracała na perspektywę, światłocień, klucz i barwę. Uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób reżyserzy nasuwają nam pewne myśli poprzez sposób kręcenia, np. sugerują, że bohater jest zły. Okazało się, że znajomość języka filmowego znacznie pomaga w interpretacji.
W drugiej części zajęć uczestniczy mogli sami, używając własnej wyobraźni i aparatów w telefonach, zrobić zdjęcia do określonych tematów, pamiętając o technikach wprowadzonych na warsztatach. Uczniowie świetnie się bawili, ich dzieła zaskakiwały.
Wszystkie zajęcia w Pracowni Filmoteki Szkolnej różnią się od siebie - inni prowadzący jak i tematy. Jednak każde mają w sobie coś wyjątkowego, coś, czym zaskakują i zachęcają do sprawdzenia, co może wydarzyć się następnym razem. Pasja ludzi, z którymi się tam spotykamy, przyciąga, a czas spędzony na warsztatach na pewno zaprocentuje w przyszłości. Zaraz po wyjściu patrzymy na rzeczywistość pod innym kątem. Poszerzamy horyzonty - a to jest przecież główny cel edukacji.
Autor: Julia Gad
Zdjęcia: Julia Dajczak
Zajęcia zorganizowała Iwona Baldy jako Liderka Filmoteki Szkolnej w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.