W czwartek (21 II) naszej szkole odbyły się warsztaty psychologiczno-filmowe zatytułowane "Skundlona tragedia, uwznioślona farsa. O absurdzie wojny w kinie" prowadzone przez dra hab. Tomasza Grzyba, z którym już w zeszłym roku, mieliśmy okazję odbyć spotkanie o podobnym charakterze. Nasz gość to pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS Odział we Wrocławiu, zajmuje się psychologią wpływu społecznego, a od 2013 r. kształci również oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego.
Tym razem zaczęliśmy nasze spotkanie od filmu "Ziemia niczyja" Denisa Tanovica. Przedstawia on losy dwóch żołnierzy z wrogich oddziałów (Serb i Bośniak), którzy utknęli w jednym okopie wraz z człowiekiem na minie. Brzmi to dość groteskowo, ale produkcja doskonale obrazuje realia wojenne i ukazujące się w takim czasie "ludzko nieludzkie" zachowania, np. kto ma broń, ten ma rację.
Wykład prowadzony przez naszego gościa, miał na celu przede wszystkim, uzmysłowić nam, że nie powinniśmy dzielić ludzi na tzw. grupę naszych i obcych, bo wszyscy jesteśmy do siebie w jakimś stopniu podobni i każdemu z nas należy się szacunek. Wykładowca również uświadomił nam, poprzez quiz jak mało większość z nas wie o świecie (test 13 pytań Hansa Roslinga). Nie jest on tak zły, jak nam się wydaje.
Uczniowie wiele wynieśli z tego spotkania, niektórzy nawet twierdzą, że było za krótkie i z niecierpliwością oczekują kolejnego, aby poszerzać swoje spojrzenie na świat oraz otaczającą nas rzeczywistość.
Autor: Julia Gad
Zdjęcia: Julia Dajczak
Zajęcia zorganizowała Iwona Baldy jako Liderka Filmoteki Szkolnej w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.