W auli zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku odbyło się XIII Powiatowe Dyktando. Wzięło w nim udział 33 uczestników: uczniów VI, VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjum. Organizatorem konkursu była doradca metodyczny języka polskiego Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku - Lidia Mucha.
Uczniowie zmierzyli się z niełatwym dla nich dyktandem, które podyktował im dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku - Mariusz Kaczmarski. Po wysiłku przyszedł czas na rozrywkę. Oczekiwanie na wyniki umiliły uczestnikom konkursu występy młodzieży z ZSO.
Tak naprawdę wszyscy uczestnicy powiatowego dyktanda są zwycięzcami. Już samo zmierzenie się z trudną sztuką pisania jest godne podziwu, zwłaszcza że młodzi ludzie nie mają dzisiaj motywacji do uczenia się ortografii. Często komunikacja w mediach społecznościowych nie uwzględnia potrzeby zwracania uwagi na poprawność zapisu. Dzieci i młodzież piszą z błędami, czasem nawet fonetycznie, używają skrótów, emotikonów. Uczestnicy dyktanda wyrazili swoją opinię na temat tego zjawiska. Zdecydowana większość zwraca uwagę na ortografię, nawet ocenia ludzi, biorąc pod uwagę stopień znajomości ortografii. Ale kilkoro uczniów przyznało, że funkcjonuje w dwóch realiach: rzeczywistym świecie, w którym w ogóle nie dba o poprawność zapisu swoich komunikatów oraz w szkole, podczas konkursów, kiedy "włącza" kontrolę. Ale co ciekawe, uczestnicy dyktanda zgodnie przyznali, że poprawnie piszą, ponieważ... czytają książki. Nauka zasad niektórym nawet przeszkadza: "Uważam, że najlepsza forma nauki ortografii to czytanie książek. Wykute definicje tylko mylą mnie w trakcie pisania." - przyznaje Zuzanna Skibińska. Podobnie wypowiada się Zosia Mega: pisząc "Ortografii uczyłam się czytając książki oraz pisząc własne teksty. Rzadko zaglądałam do słowników."
Mam nadzieję, że młodzi ludzie pokochają literaturę, znajdą książki, które ich urzekną i sprawią, że język polski będzie coraz piękniejszy i bogatszy, a poprawne pisanie stanie się modne. I będą jak Maciej Jankowski, jeden z uczestników dyktanda, który przyznał, że nie tylko czyta w wakacje kilka tysięcy stron książek, ale zaczął pisać własną książkę.
Poznawajcie cudowny świat literatury, a książki odpłacą Wam: będziecie operować pięknym językiem, poznacie ortografię, ale również wzbogacicie się o kreatywność i wrażliwość, nauczycie się empatii i nie pozostanie obojętni wobec zła. Czytajcie książki!
Autor: Lidia Mucha