Doskonała rozrywka na ferie
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie coraz rzadziej sięgają po książki. Uważają, że czytanie jest jedynie stratą cennego czasu, który wolą poświęcić na lekką rozrywkę, jaką jest np. internet. Myślę jednak, że są lektury, do których przeczytania warto byłoby zachęcić młodzież. Jedną z nich jest powieść Johna Ronalda Reuela Tolkiena z gatunku fantasy – „Władca pierścieni”. Jej akcja rozgrywa się w wymyślonej przez autora krainie Śródziemia. Główny bohater, hobbit Frodo Baggins, jest zmuszony podjąć walkę z wszechobecnym złem. Aby osiągnąć cel, musi zniszczyć wykuty przez Saurona, dający właścicielowi władzę nad wszystkimi istotami Jedyny Pierścień, który jest uosobieniem zła.
Tolkien zawarł w dziele uniwersalne wartości, którymi powinien kierować się człowiek, a o których często zapomina się dzisiaj. Są nimi: przyjaźń, troska o innych, poświęcenie, bezinteresowność oraz dobro zwyciężające nad złem. Autor zastosował narrację, dzięki której czujemy, jakbyśmy uczestniczyli w opisanych wydarzeniach. Czytając tę powieść, możemy przenieść się do świata fantastycznego, stanowiącego odskocznię od codziennego życia. Pomimo że występujące postacie nie są realne, zostały obdarzone ludzkimi cechami. Żaden z bohaterów nie jest bez skazy. Idealnym przykładem jest Frodo, który uległ pokusie Pierścienia i za wszelką cenę chciał zatrzymać go dla siebie. Tolkien stworzył spójny i logiczny świat zamieszkiwany przez wiele ras, np. elfy, krasnoludy i hobbici. Każda z nich posługuje się odmiennym językiem wymyślonym przez autora, co zwiększa atrakcyjność powieści. Mimo że lektura jest bardzo obszerna, to gdy zaczynamy ją czytać, trudno nam się od niej oderwać. Trzyma nas w napięciu i wraz z przeczytaniem kolejnych stron jesteśmy coraz bardziej ciekawi dalszych losów bohaterów.
Myślę, że zaprezentowana książka jest doskonałą rozrywką na ferie, ponieważ rozwija naszą wyobraźnię, zabiera nas w inny, ciekawszy świat i przekazuje najważniejsze dla ludzi wartości. Język, którym dzieło zostało napisane, jest zrozumiały dla młodego człowieka, co znacznie ułatwia odbiór. Dzięki swej niebanalnej i oryginalnej fabule książka jest znana i ceniona przez miliony czytelników na świecie.
Autor: Paulina Błyszczek (kl. IIcG)
Warto przeczytać
Książka, która według mnie jest godna przeczytania oraz taka, która nie zanudzi czytelnika (gimnazjalisty w tym przypadku), to „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek. Pierwszą osobą, która poleciła mi jej przeczytanie, był mój tata. Opowiadał, że kiedy chodził do podstawówki, znajdowała się w zbiorze lektur. Swoją drogą, szkoda, że już się tam nie znajduje, ponieważ na pewno zaciekawiłaby wielu uczniów. Niedługo po tym odkryciu wypożyczyłam tę książkę i przeczytałam ją. Jest to zapis autentycznych wydarzeń z życia nastolatki (dziś już dorosłej kobiety), która przeszła przez piekło uzależnienia i której udało się zwyciężyć nałóg. Moim zdaniem, warto przeczytać akurat tę książkę, chociażby jako przestrogę. Lektura pomaga zrozumieć przyczyny zjawiska, jakim jest nałóg oraz pokazuje, jak trudno jest się z niego wydostać. Choć jest to lektura momentami drastyczna i przygnębiająca, to wobec zagrożeń, jakie niesie narkomania, konieczna. Chociaż minęło już trochę czasu, kiedy pierwszy raz ją przeczytałam, jest dla mnie przestrogą na całe życie i oby była dla kolejnych czytelników.
Warto przeczytać!
Autor: Weronika Cygan (kl. IIcG)
Niesamowita biografia, zdumiewająca opowieść
Zachęcam wszystkich do przeczytania książki „Cudowne ręce”, której autorami są Ben Carson i Cecil Murphey. Jest to niesamowita biografia oraz zdumiewająca opowieść, która ukazuje długą i trudną drogę jednego z najlepszych neurochirurgów na świecie - Bena Carsona. Na początku swojego życia przeżywał ciężkie chwile, gdyż źle się uczył, był biedny i stał się zwykłym łobuzem. Pewnego dnia głębiej zastanowił się nad swoim życiem, zaczął osiągać dobre wyniki w nauce i pomimo wielu trudności uparcie dążył do celu. Carson ciężko pracował na swój sukces. W życiu przeżył wzloty i upadki, musiał także zmierzyć się z rasizmem, gdyż był ciemnoskóry. Kpiono z niego i wyśmiewano go, ale on nie poddawał się. Swój sukces przede wszystkim zawdzięcza matce, która samotnie go wychowywała. Dawała mu wiele mądrych rad i zawsze w niego wierzyła. On postanowił te rady zastosować w swoim życiu. Ben Carson jest wzorem dla każdego, kto wierzy, że można osiągnąć rzecz nieosiągalną.
Książkę tę czyta się z zaciekawieniem, jest autentyczna i szczera. Powieść jest inspiracją dla tych, którzy słabo się uczą i dla tych, którzy chcą coś w życiu osiągnąć. Sławny neurochirurg doszedł do wielkiego sukcesu, gdyż postanowił, że żadne trudności nie powstrzymają go w dążeniu do celu. Autor wielokrotnie podkreślał, że ważna jest także wiara w Boga, bo dzięki niej staje się wszystko możliwe. Dokonuje on wiele niesamowitych cudów medycznych. Ten neurochirurg to wspaniały człowiek, ma cudowne ręce, które ratują do dziś ludzkie życie. Przykład autora pokazuje nam, że nie możemy się poddawać, jeśli nawet przeżywamy trudne chwile. Każdy musi dążyć do wyznaczonego celu. Kiedy młodzi ludzie mają dobre wzorce do naśladowania, mogą zmieniać się na lepsze i dążyć do większych osiągnięć. Ben Carson zawarł w książce wspaniałe rady, które możemy zastosować w każdej sytuacji.
W powieści tej ukazana jest historia, która powinna być drogowskazem, jak należy postępować, aby nasze życie nie zostało zmarnowane. Czytając tę książkę, możemy zastanowić się nad sobą i swoim celem. Musimy zapamiętać, że nasze życie jest w naszych rękach.
Bardzo zachęcam do przeczytania tej biografii sławnego neurochirurga i wierzę, że nikt nie będzie zawiedziony. Weź do ręki tę książkę, a ona pomoże Ci rozwiązać wiele codziennych spraw i inaczej patrzeć w przyszłość.
Autor: Dawid Oziębłowski (kl. IdG)