Niektórzy z nas mają okazję podróżować, zwiedzać ciekawe kraje, poznawać ich kulturę. Nie jest to jednak przywilej wszystkich. Brakuje czasu, pieniędzy, możliwości czy sił. I chociaż poznawanie świata poprzez książki jest w pewien sposób ograniczeniem, to jednak warto czytać, bo można poznać najróżniejsze zakątki naszej planety.
Gruzja nie leży daleko od Polski, ale rodacy rzadko jeżdżą w tamtym kierunku (chociaż coraz częściej). Stereotypowo kojarzy się z gościnnością, dobrą kuchnią i winem oraz cudownymi krajobrazami. Ale życie w Gruzji to nie idylla, jak każdy naród Gruzini mają swoje problemy, sekrety, oblicze, które chcieliby ukryć przed światem. Na wierzch wyciągnęła je i opisała w swojej książce Stasia Budzich. "Pokazucha" to historie z życia kilkorga bohaterów, historie brutalne, wstrząsające. Możemy się przekonać, że to, co na zewnątrz piękne, nie zawsze jest takie do głębi.
Z autorką książki, przewodniczką po Gruzji, kobietą, która spędziła tam pięć lat swojego życia spotkała się dzisiaj młodzież z klas humanistycznych naszego liceum. Młodzi ludzie słuchali opowieści, zadawali pytania zarówno o kulturę Gruzji, obyczaje, jak i o wartości, którymi Gruzini kierują się w życiu, poruszali tematy "wrażliwe", jak: życie seksualne, traktowanie osób niepełnosprawnych, legalne w tym kraju aborcje.
Takie spotkania są niezwykle cenne: uczą nie poprzez wykład, podręcznik, ale przez spotkanie z ciekawym człowiekiem, który ciekawie opowiada o ciekawych rzeczach.
Autor: Lidia Mucha